Kutyás súlyhúzás
Egy újabb kutyás sporttal érkezünk. Kutyás súlyhúzás, kinek ajánlott, mire figyelj?
Lukács Gabriella
A súlyhúzás egy nemzetközi szinten egyre népszerűbb kutyássport.
A súlyhúzás ötlete nem új már az alaszkai kutyaszánosok is előszeretettel mérték össze kutyáik képességeit minél nagyobb súllyal megpakolt szánok rövidtávon történő elhúzásával. Napjainkban főként szánhúzókkal és bulltípusú kutyákkal űzik profi szinten ezt a sportot. Ezek a kutyák ugyanis kiemelkedően tehetségesek benne és igen látványos teljesítményt nyújtanak egy-egy versenyen. Mint minden kutyássportnál az első itt is a biztonság így kizárólag egészséges, kifejlett állattal kezdhető el a súlyhúzás.
Számos szervezet foglalkozik a szabályozásával az Egyesült Államokban és Európában is. Hazánkban is profi szervezetek foglalkoznak a sporttal. 1984-ben alakult az International Weight Pull Association Észak-Amerikában és a szigorú szabályozásnak hála azóta egyetlen versenyző kutya sem sérült meg náluk. Pedig ijesztő látvány, hogy mekkora súlyokat mozdítanak meg ezek az állatok, nem ritka, hogy több, mint 2000kg-t! Igen 2000kg-t! Nem meglepő módon sokan bírálják ezt a sportot, az ilyen szélsőséges rekord kísérleteket már állatkínzásnak minősítve. Tény, hogy ezek az állatok extrém igénybevételnek vannak kitéve. De az észszerűség határain belül maradva, kerülve az ilyen extrémitásokat remek edzés lehet az erre alkalmas fajtáknak. Sokan például megelégszenek annyival, hogy gumiabroncsot húzatnak kedvencükkel séta közben.
Miért jó?
Nyilván bármilyen sport jó hatással van a viselkedési problémákra, mivel a kutya kellemesen elfárad és nem abba öli a fölös energiáit, hogy szétrágja a cccaidat mire haza érsz a munkából. Gondolj csak arra rád milyen hatással van a rendszeres testedzés. Nos a sporotlás a kutyáknál is sok jótékony hatást vált ki.
Kevésbé fog húzni: Ez a fajta edzés lefárasztja a magas energia szintű kutyákat és, ha amúgy nagyon húznák a gazdit, egy ilyen edzés után jó eséllyel szépen fog sétálni a kutya, mert kellemesen fáradt lesz.
Kevésbé lesz agresszív: Egyes szakértők szerint az agressziós problémákra is jó hatással van.
Ugatás: Sok kutya azért ugat egész nap, mert frusztrált vagy éppen unatkozik. Erre is jó hatással van a sport.
Hogyan kezdj neki a súlyhúzásnak kedvenceddel?
Először is nem minden fajta alkalmas rá, sőt! Minden esetben előzze meg a sportolás elkezdését ortopéd szakállatorvosi kivizsgálás, hogy kiderüljön az állat szíve, gerince, csontjai, ízületei készek e egy ilyen megterhelésre. Kizárólag felnőtt, egészséges kutyával vágj bele bármilyen sportba, de ebbe aztán végkép.
Amire szükségetek lesz
Állatorvosi vizsgálat.
Felkészítő edzés a kutya számára. Vannak kimondottan ilyen edzést nyújtó edzőparkok, ahol szakemberek segítik a gazdákat.
Megfelelő minőségű, magas fehérje tartalmú táp.
Speciális erre a sportra kifejlesztett hám, ami segíti a terhelés elosztását és csökkenti a sérülés esélyét.
Profi útmutatás az edzés felépítésben. Első a biztonság!
Amennyiben kedvenced alkalmas a sportra úgy ez egy remek edzésforma lehet a számára és kitűnő szórakozás mindkettőtöknek.