Miért ártalmas a dominancia alapú kutyakiképzés?

Miért ártalmas a dominancia alapú kutyakiképzés?

Lukács Gabriella

Ma már tudjuk, hogy van jobb módja a kutya tanításának, mint az erőszak és a ledominálgatás.

De akkor miért olyan népszerűek ezek a módszerek?

Nos az nem kérdés, hogy a hierarchia vagy éppen dominancia alapú közösségek működnek. Mindenki tudja hol a helye és mit várnak el tőle. Ugyanígy igaz, hogy a régi stílusú, ma már elavult kutyakiképzési módszerek, mint a kutya fojtogatása, áramütéssel büntetése, megütése vagy éppen földre lenyomása is működik. Működik, mert a kutya nagyon gyorsan megtanulja, mit ne tegyen, ha elakarja kerülni a bántalmazást. Ha pedig a bántalmazás random jön, akkor a kutya hamar eléri a tanult tehetetlenség állapotát. Az eredmény ugyanaz. Lesz egy kutya, ami nem mutatja az addigi „problémás” viselkedést. És sok gazda, sajnos sok kiképző is csak arra fókuszál, hogy látszatra működjön a kutya.

Mi ezzel a probléma?

Nos, hogy ez egy látszatmegoldás. Attól, hogy a kutya el akarja kerülni a bántalmazást és a fájdalmat, még nem oldották meg a problémát, ami a „problémás” viselkedéshez vezetett. Vegyünk például egy agresszívan viselkedő kutyát.

Tegyük fel, hogy a kutya odakap az embernek, ha az hozzá akar érni, vagy felakarja emelni.

Ez a viselkedés megszüntethető valamely kutyáknál, azzal, ha fizikai bántalmazásnak teszik ki őket. (Persze valamelyik kutya erre csak még agresszívabb lesz- jogosan.)

Ha kutya próbál kommunikálni, ezért nem jár büntetés. Még akkor sem, ha ez morgás, vagy akár harapás.

Egy erőszakmentes tréner ahelyett, hogy bántaná a kutyát, aki próbál, valamit jelezni az embereknek belegondol, miért lehet agresszív a kutya.

Ugyanis lehet, hogy jogos. Lehet, hogy fájdalma van, esetleg valamilyen korábbi rossz élményt akar elkerülni. Például, hogy megüssék. De lehet ez bármi. Egy autóból kirakott és elhagyott kutya az új gazdájával valószínűleg nem akar majd beülni a kocsiba. Egy kutyatámadást átélt kutya jó eséllyel kerülni fogja az olyan kinézetű kutyákat, mint amilyen megtámadta. Ez azért nem atomfizika. Úgy működnek, mint mi. Ha rosszul érzik magukat egy adott szituációban annak hangot adnak.

Ha egy kutya bepisil, mikor egyedül hagyják, vagy éppen mikor haza ér a gazdája annak lehet lelki és egészségügyi oka. Épeszű ember beláthatja, hogy egyik okot sem szünteti meg, ha belenyomják a fejét a pisibe vagy elverik….sőt.

Modern kutyakiképzés – új módszerek - tudomány

Ha ahelyett, hogy feltárnánk a kutya viselkedése mögött álló okokat és segíteni akarnánk neki csak a nem kívánt viselkedést akarjuk megszűntetni az olyan, mint fedőt rakni egy fazék forrásban lévő vízre. Egy darabig megoldja, hogy bent maradjon a víz- és a kutya érzelmei. De előbb vagy utóbb kitörnek azok az érzelmek. És még komolyabb problémákat okoznak.

A büntetés alapú módszerek sajnos működnek a kutyakiképzésben, de milyen áron?

Ezek a módszerek frusztrációt, szorongást, félelmet válthatnak ki a kutyából. Emellett nagyon-nagyon káros hatással van a kutya-gazdi kapcsolatra, amiről pedig régóta tudjuk milyen különleges. A kutya úgy kötődik a gazdájához, mint a gyerek az anyjához. Pont ugyanúgy. Sőt jobban kötődik a gazdájához, mint a saját anyjához. A gazdi a mindene. Ha a számára legfontosabb ember nem figyel az igényeire, nem védi meg, ne adj isten bántja, az nagyon komoly károkat tud okozni az állatban.

„Ahol a tudás véget ér, ott kezdődik az erőszak.” – Akkor miért nem tanul tovább az ember?

A kutyakiképzése során nincs szükség arra, hogy fájdalmat okozzunk a kutyának. Ez nem azt jelenti, hogy nincsenek szabályok, amiket a kutyának be kell tartania. Hogyne lennének? Mi emberek sem élhetünk szabályok nélkül. A kutyák sem. De erőszak helyett meg kellene tanulni kommunikálni a kutyákkal. Ők annyi mindent megtesznek azért, hogy értsék az embert, nem érdemelnének ugyanennyit ők is?

Ma már számos erőszakmentesen tanító tréner van.

Keress kutyusodnak olyan trénert, aki megtanít titeket kommunikálni

Az erőszakot nem alkalmazó tréning előnyei:

kiegyensúlyozott, boldog kutya,

a kutya-gazda kapcsolat erősödése, biztonság kötődés a gazda felé,

kevesebb viselkedési probléma,

szívesen, ezáltal gyorsabban tanuló kutya,

büszke gazdi!

Amennyiben érdekel a kutyakiképzés kerüld el az olyan tanfolyamokat, ahol még mindig fojtó nyakörvvel tanítják a kutyákat. Mi ezt a minden évben induló tanfolyamot ajánljuk, mert itt neves szakemberektől tanulhatsz a kutyák viselkedéséről, kommunikációjáról, tanulási mechanizmusairól és több fajta erőszakmentes tanítási módot ismerhetsz meg.

Sütiket használunk a felhasználói élmény érdekében