Miért nyalja a kutya a lábát?

Meddig normális, hogy nyalja a kutya a lábát és mikor kell orvoshoz forduljatok?

Lukács Gabriella

Meddig normális, hogy nyalja a kutya a lábát és mikor kell orvoshoz forduljatok?

Az, hogy kedvenced nyalogatja a mancsát önmagában egy teljesen természetes viselkedés. Ameddig ezt tisztálkodási célzattal teszi. De, ha nem koszos a mancsa, vagy éppen már elszíneződött a szőr a lábvégein a sok nyalogatástól, ne adj isten bőr gyulladásosra nyalta akkor fel kell deríteni az okokat, hogy mi okozza.

Amennyiben kutyád túl sokat nyalogatja, a mancsait annak több oka lehet.

Allergia

A leggyakoribb oka a láb nyalogatásának az [a~35~allergia]. Ez lehet ételallergia, növény allergia, kontakt allergia. Amennyiben beigazolódik, hogy allergia miatt nyalogatja a mancsait, úgy allergia gyógyszerre vagy, amennyiben lehetséges úgy az allergének kiiktatására lesz szükség, ugyanis szélsőséges esetben kedvenced csúnya bőrgyulladást tud összehozni magának.

 

Bűzmirigy problémák

Amennyiben kutyusodnak már időszerű kinyomni a [a~74~bűzmirigyét] akkor is nyalhatja, rágcsálhatja a mancsát. Vannak kutyusok, akiknek soha nem kell kinyomni, mert ürül magától, de a kevésbé szerencsés kutyusoknak időről időre állatorvos kell kinyomja. A bűzmirigy tartalomra érzékeny kutyusok már minimális tartalom miatt is mutathatnak tüneteket. Nekik célszerű rendszeres időközönként, néhány hetente kinyomatni. Elkerülendő a vakaródzást, rágcsálást, nyalogatást.

 

Pótcselekvés

Ritkán az unalom jele is lehet, hogy a kutya rá fixálódik a mancsa nyalogatására. Ebben az esetben kedvencednek több szellemi és fizikai kihívásra van szüksége. Tanítgasd, játssz és sétálj vele többet.

Kényszeres cselekvés

Kevesen tudják, de a frusztráltság, a szorongás, félelem, [a~208~demencia] jele is lehet, ha kutyád olyan kényszeres cselekvéseket mutat, mint a mancs nyalogatás. Ebben az esetben mindenképpen keress fel vele egy állatorvost, szüksége lehet szorongás csökkentő gyógyszerekre és viselkedés terápiára, hogy jobban érezze magát. Az ilyen viselkedések mellett e szabad elmenni, mert a szorongás, pánikká is fejlődhet idővel. Ez pedig már nem csak kutyád hogylétére van hatással, de akár biztonságára is.

 

Sérülés, idegentest

Amennyiben kutyád intenzíven foglalkozik a mancsával lehetséges, hogy belement valami a lábába például egy tüske vagy toklász, amitől nem tud megszabadulni. Vagy éppen felsértette a talppárnáját. Ha nem látsz külsérelmi nyomott se idegentestet a mancsán keressétek fel az állatorvost, mert például egy [a~169~toklászt] nem fogsz észrevenni, ha már belefúródott a lábába.

 

Hosszúra nőtt karom

Ha [a~80~kutyusod karma] már olyan hosszúra nőtt, hogy zavarja őt a mozgásban, ne adj isten bele nőtt a talppárnába akkor kedvenced megpróbálhatja lerágni és sokat nyalogathatja az ujjait. A hosszúra nőtt karomnak amúgy számos egészségügyi veszélye van amellett, hogy kellemetlen kutyádnak így mielőtt keressétek fel az állatorvost vagy a kutyakozmetikust.

 

Bőrbetegség

Bőrbetegség tünetei is lehet a nyalogatás, például gombáé, amitől ne kell megijedni, de orvoshoz kell vele fordulni. Legtöbbször csak kölyök vagy legyengült immunrendszerű állatra jelent veszélyt, de azért lehetőleg míg teljesen meggyógyul addig mos kezet miután a gombás bőrfelülethez értél ugyanis, amennyiben a te immunrendszered sincsen a legjobb formában úgy te is elkaphatod.

Bolhásság

 

Igaz ugyan, hogy a bolhás kutyának a mancsa is viszket, de valószínű nem kizárólag arra a területre fog irányulni kedvenced figyelme, ha élősködők okozzák a viszketést. Meg aztán a bolhásságnak más tünetei is lesznek.

 

Rágógumi

 

Amennyiben kutyusod talpára rá ragadt valami akár rágógumi, akár valamiféle növény valószínűleg minden erejével azon lesz, hogy megszabaduljon tőle. Ilyenkor segíts neki megoldani ezt a problémát annál is inkább, mert a rágógumiban lévő édesítőszertől mérgezést is kaphat így jobb, ha te szeded le, nem ő eszi meg.

Sütiket használunk a felhasználói élmény érdekében