Nyári vízmérgezés kutyáknál
A vízmérgezés kutyáknál nem gyakori, de annál súlyosabb állapot.
Lukács Gabriella
Hogyan alakul ki a vízmérgezés kutyáknál?
Alapvetően úgy, hogy a kutya túl sok vizet iszik/nyel. Akár a táljából, akár a medencéből, akár úszás közben. De megtörténhet úgyis, hogy túl sok vizet nyel miközben a slaggal játszik.
Leggyakrabban azonban úszás közben alakul ki. A vízimádó kutyák, képesek órákig úszkálni labdával a szájukban és eközben túl sok vizet nyelnek le. Ami a szervezet folyadék háztartásának és elektrolit- háztartásának felborulásához és hyponatremia-hoz vezet. Azaz kórosan lecsökken a szervezet nátrium szintje.
A nátriumnak igen sokrétű feladata van a szervezetben szerepet játszik az izmok-, idegek működésében, a vérnyomás szabályozásban. A folyamat során az agy ödémásodik. Nem meglepő tehát, hogy ha a sok víz miatt felborulnak ezek a funkciók a szervezetben az életveszélyes is lehet.
A vízmérgezés kezdeti tünetei nem egyértelműek, sok mást is jelezhetnek így az állatorvosnak feltétlenül számoljunk be a kutya napjáról. Hogy a vízfogyasztáshoz tudja kötni a kutya állapotát.
Vízmérgezés tünetei kutyáknál
Kezdeti tünetek:
- elesettség, bágyadtság, bizonytalan járás, gyengeség,
- hányinger, hányás
- kitágult pupillák, üveges tekintet
- fokozott nyálzás, puffadás
- sápadt nyálkahártya
- izomrángás, izomremegés
Súlyosabb tünetek:
- erőteljes lihegés
- légzési nehézségek
- járási nehézségek
- bepisilés
- rohamok, rángógörcsök, izomgörcsök
- ismétlődő eszméletvesztés
- kóma.
Vízmérgezés megelőzése kutyáknál
Hajlamosító tényezők:
A kistestméret, sok úszás, pancsolás, slaggal játszás (csak, ha túl sok vizet nyel a kutya).
A vízmérgezés gyorsan súlyosbodhat és mindenképpen intenzív állatorvosi ellátást igényel. Otthon nem fogja tudni megoldani a gazdi!
Megelőzése, figyeljük kutyánk vízivási szokásait, ha egyszerre nagyon sokat inna, mert melege van, akkor ne töltsük azonnal újra neki a tálat. Ha egy a testméretének megfelelő méretű tálat kiivott nem kell rögtön újra tölteni neki, nehogy baj legyen. Ha nagyon szeret úszni, akkor figyeljünk a legenyhébb tünetekre is és azonnal vigyük orvoshoz. Ha már a kezdeti tüneteknél orvoshoz kerül, az növeli a túlélés esélyeit.