Vak kutya segítése
A vak kutya segítésére adunk pár tippet.
Lukács Gabriella
A romló látású vagy akár már vak kutya segítségre szorulhat. Szerencsére kedvenceink is egyre tovább élnek hála a gondos gazdiknak és az állatorvoslás fejlődésének. Ez azonban azzal jár, hogy egyre több időskoriproblémával élő kutyus van. Ha olyan szerencsénk van, hogy kedvencünk hosszú életet él akkor bizony már lehetnek látás, hallás, és egyéb problémái. Míg sok fokozatosan megvakuló kutyus olyannyira jól tájékozódik otthon, hogy a gazdák sokszor észre sem veszik, hogy megvakult, addig más kutyáknak nehezebb lehet az új állapothoz való hozzászokás. Főleg, ha más érzékszerve is romlik, pl. a hallása vagy, ha van egy mozgásszervi problémája.
Ameddig csak romlik, kutyád látása addig segíthetsz neki, ha élénk színű kutyatálat veszel neki, ami kontrasztos a padlóhoz képest. Ha például világos padlód van, akkor fekete tálat, ha sötét a padló akkor fehér tálat így könnyebben megtalálja. A lépcsők komoly kihívást jelenthetnek, ha csak egy lépcső fokról van szó akkor egy rámpával áthidalhatod neki. Ha több lépcsőfokot kell megtennie, akkor ameddig lát addig ott is az élénk színekkel segíthetsz neki, ha a lépcsőfokokra például élénk színű ragasztószalagot teszel. Ha már teljesen elment a látása, akkor csúszásmentes szőnyeggel is segíthetsz neki, ami a lépcső előtt kezdődjön és a lépcső után is tart még egy 30 cm-n így az anyag tapintása segítheti, hogy mettől meddig figyeljen a lépéseire. Persze, ha elkerülhető, hogy lépcsőzőn az a legbiztonságosabb. Ha mégis muszáj lépcsőzzön, akkor vezessétek be a lépcső vezényszót, ami végig ismételj neki, míg a lépcsők végére ér.
Ha kutyusod már teljesen vak és hajlamos nekimenni a bútoroknak, lehetőleg ne rendezd át a lakást, ha már megszokta mi hol van. Érdemes lehet az asztallábakat becsavarni valami párnás vagy szivacsos borítással és a sarkokra olyan védőt rakni, mint amiket a babák védelmében használunk. Ugyanígy a lépcsők elé szerelj fel babarácsot.
Az illóolajok segíthetnek megjelölni a kutya számára a különböző helységeket és funkciójú tárgyakat. Pl. az egyik illóolaj jelölheti a kutyafekhelyet és az oda vezető utat. Míg a másik illat jelölheti a kutya ajtót.
A kutya számára fontos helyekre akár futószőnyeg is vezetheti pl. a kutyaajtótól a fekhelyéig és a táljáig.
Fontos, hogy biztonságban érezze magát kutyusod. Séta közben is tartsd pórázon, ha már nem tud jól tájékozódni és, ha egy kutya oda szalad hozzá, akkor figyelmeztesd, nehogy megijedjen. Ugyanígy, ha egy hangos jármű közelít, akkor is jelezd neki, akár el is kezdheted simogatni miközben, szólsz neki, hogy olyasmi jön, amitől megijedhet. Így hamar megtanulja, hogy, ha így teszel, akkor nemsokára elrobog mellettetek egy hangos jármű. Az ilyen helyzetekhez akár fix szavakat is köthetünk, mint ’busz’, ’kutya’, ’ne ijedj meg!’ stb.
Segítheti a komfort érzetének megőrzését, ha vannak fix séta útvonalaitok. És, ha sokat beszélgetsz vele, míg kint vagytok. De ennek otthon is örülni fog, hogy tudja merre vagy.
Olyan ez nekik, mint egy ’fehér bot’.
És persze attól, hogy romlik a látása, ne adj isten megvakult még ugyanannyi játékra (kötélhúzás, szimatmunka, stb) is simogatásra van szüksége, mint régen.