PRA avagy Progresszív retina atrófia
A PRA kutyáknál és macskáknál is előforduló örökletes betegség. A Progresszív retina atrófia a retina sorvadásával járó betegség.
Lukács Gabriella
PRA avagy Progresszív retina atrófia során a retina sejtjei, csapjai (nappali látáshoz szükségesek), pálcikái (éjszakai látáshoz szükségesek) elsorvadnak. Ez látás csökkenéshez majd vaksághoz vezet. Ez egy igen gyakori fajtabetegség kutyákban (örökletes mivolta miatt ugyanis vannak fajták, amikben gyakoribb) először [v~152~Gordon szettereknél] figyelték meg 1911-ben. Azóta már számos más fajtában is kimutatták a betegséget azonban fajtánkként eltérő a lefolyása és a megjelenés ideje (mely életkorban jelentkezik). A fiatal korban jelentkező változat a retina diszplázia melynek során egy születési rendellenességről beszélünk.
Ilyen esetben a fényérzékelősejtek kölyökkorban nem fejlődnek ki megfelelő mértékben. És a kutya fiatalkorától megfigyelhető a látásromlás, általában 6 hónapos kor körül kezdődnek a tünetek és 2 éves korára vakul meg az állat. A tényleges atrófia esetén a receptorok megfelelőképpen kifejlődnek és csak [a~42~idősebb] korban kezdenek sorvadni. Ebben az esetben a látásromlás a kor előre haladtával jelentkezik.
PRA Tünetei
Mivel a PRA során fokozatosan romlik az állat látása ezért a gazdik gyakran először észre sem veszik. A kutya a megszokott környezetében romló látással is jól tájékozódik, amiben a szaglása és hallása is segíti. Az első feltűnő tünete a fokozatos látás romlásnak talán mikor félhomályban, szürkületben elkezd bizonytalanabbul mozogni az állat (ugyanis előbb a pálcikákat támadja meg a betegség, később a csapokat is). De ritkán olyan is előfordul, hogy a gazda azt hiszi, hogy rosszul lát az állat miközben már teljesen megvakult. A szem elváltozásai talán szembetűnőbbek ilyenek a tág pupilla, „csillogó” szem (a szemfenék"világít", mint mikor sötétben, vakuval fotózzuk kedvenceinket ez a hyperreflexia). Ez a betegség nem fájdalmas.
Genetikai eredetű betegség
Recesszíven öröklődő betegség lévén elengedhetetlen az érintett fajták tenyésztését megelőző szűrővizsgálat. Érintett fajták a teljesség igénye nélkül:
[v~16~amerikai akita], [v~11~japán akita]
[v~57~basenji]
[v~29~cocker spániel]
[v~48~ausztrál pásztor], [v~46~aussie]
[v~47~kelpie]
[v~61~bearded collie]
[v~400~bengáli macska]
[v~257~német kis spicc]
És még sorolhatnánk.