Leonbergi

Adrienn Komendánt-Fülöp

Magasság: 65-75cm

Súly: 60kg

Méret: Nagy Óriás

Szőrtípus: Hosszú szőrű

Szín: Barna

Jellemzők:

Harapásra való hajlam - 1
Gyerekbarát - 5
Ápolás és tisztántartás - 4
Vedlési szint - 3
Taníthatóság - 5
Játékosság - 3
Ugatás - 1
Házőrző képesség - 3
Harapási potenciál - 1
Lakásban tartható - 4
Macskabarát - 4
Háziállat-barát - 4
Kezdő gazdiknak - 4
Vízkedvelő kutyafajta? - 5
Egészség - 4
Mozgásigény - 3
Hízékonyság - 3

Leonbergi története

A fajta kialakulása Heinrich Essignek, Leonberg város tanácsosának köszönhető, aki az 1830-as években egy olyan fajta tenyésztését tűzte ki célul, amely hasonlít Leonberg város címerállatához, az oroszlánhoz. Először egy fekete-fehér újfundlandi szukát keresztezett egy a "Nagy" [v~69~St. Bernát] kolostor menedékházából származó "Barry" kannal, majd az így született kölyköket később egy [v~298~Pireneusi hegyikutyával] keresztezték.

 Ezen fajták több generációs keresztezésének eredményeképpen született meg a Leonbergi fajta, az első alom 1846-ban látta meg a napvilágot. Örökölte a felmenők legjobb tulajdonságait: az emberközpontúságot a bernáthegyitől, a kiegyensúlyozottságot az újfundlanditól, az éberséget pedig a pireneusi hegyikutyától. Essignek nemcsak a fajta születését köszönhetjük, hanem azt is, hogy a Leonbergi főúri kutyává vált: ilyen kutyája volt I. Umbertonak, Richard Wagnernek, Bismarknak, III. Napoleonnak és Erzsébet királynő (Sissy) is kilenc Leonbergivel élt együtt. A XIX. század végén a Németországban élő egyedeket elsősorban parasztkutyaként és a család barátjaként tartották, és már ekkor kísérő és védő természetükről, alkalmazkodóképességükről, valamint magas intelligenciájukról voltak ismertek. A II. világháború megtizedelte a fajta állományt, de német tenyésztők áldozatos munkájának köszönhetően a fajta újra elterjedt, és azóta is családi kutyaként sokakat tesz boldoggá. Az FCI a fajtát 1955. február 17-én ismerte el, a jelenleg érvényes standardet 1996. április 1-jén publikált

Külleme

Általános megjelenés

Az eredeti felhasználási célnak megfelelően a Leonbergi nagyon nagy, erős, izmos, ám mégis elegáns kutya. Harmonikus testfelépítés és öntudatos nyugalom, ám mindazonáltal élénk temperamentum jellemzi a kutyát. Különösen a kanok hatalmasak és erőteljesek.

Testfelépítése

Marmagassága a törzshosszúsághoz: 9:10 arányú. A mellkasmélység megközelíti a marmagasság felét.

Fej: Egészében tekintve mélyebb, mint amilyen széles, és inkább hosszan elnyújtott, mint tömzsi; a fang aránya a fejtetőhöz 1:1. A szemek színe a világosbarnától a sötétbarnáig, a sötét szemszín a kívánatos. Kötelezően fekete maszkja van, ami ideális esetben az egész arcorri részt takarja és legalább a szem fölé ér, a színe pedig mélyfekete.

Szín: Oroszlán sárga, vörös, vörösesbarna, még a homokszínű is (fakó sárga, krémszínű) és ezek minden kombinációja, mindenkor fekete maszkkal. Fekete szőrvég megengedett, mindazonáltal a fekete nem lehet meghatározó a kutya alapszínére nézve. Az alapszín kivilágosodásai a farok alsó részén, a nyaki fodornál, a mellső láb zászlóin és a gatyán nem lehetnek olyan határozottak, hogy az alapszínnel való harmóniát zavarnák. Egy kis fehér mellfolt, vagy vékony mellcsík és fehér szőr az ujjaknál tolerált.

Járásmód: Tért ölelő, egyenletes mozgás minden járásmódban, határozott előrelépés és jó lendület. Lépésben és ügetésben, elölről és hátulról nézve, egyenes vonalú végtagvezetés.

Jelleme, igényei

Ez a fajta a mai lakó- és életfeltételekhez kiválóan alkalmazkodott. Kimondottan gyerekszerető, tökéletes családi kutya. Se nem gyáva, se nem agresszív. Hűséges és félelmet nem ismerő társ. A megkívánt jellemszilárdsághoz hozzátartozik a magabiztosság és korlátlan higgadtság, közepes temperamentum (többek között játékösztön is), engedelmességi készség, jó tanulási- és emlékezőképesség, zaj iránti érzéketlenség. Nevelését érdemes már kölyökkorban elkezdeni.

Gyorsan és szívesen tanul, a kutyaovit és a kutyaiskolát is élvezi. A rendszeres sétákat is nagyon kedveli és szívesen úszik. Ha egyedüli kutya, biztosítsuk számára, hogy találkozhasson fajtársaival. A legfontosabb a számára, hogy a családjával legyen. Szívesen van bent a házban, de a kertben is. Ha megosztjuk vele az otthonunkat, olyan szintre emelkedik a kapcsolatunk, amit nem érdemes kihagyni az életünkből. Kezeljük az első pillanattól családtagként, így gyorsan megismeri a szokásainkat, és tökéletes társunk lesz. A kölyköt 9 hetes korát követően vihetjük haza a tenyésztőtől. Nagy figyelmet kell fordítani a táplálására, különösen az első két év fontos az ízületeik és csontjaik megfelelő fejlődése szempontjából. Javasolt óriástestűeknek való, az életkorának megfelelő (kölyök, junior illetve felnőtt) táppal való etetése, és szükség esetén zöldkagyló étrendkiegészítő adása. Fiatal korban nem szabad futtatni vagy sokat lépcsőztetni a kutyát, mert ezzel tönkre tehetjük az ízületeit.

Fajtabetegségek

Nem egy beteges fajta. Az óriástestű kutyákra veszélyt jelent a [a~55~gyomorcsavarodás], azért, hogy ezt elkerüljük, érdemes a Leonbergit egész életében napi kétszer etetni, és etetés után pihentetni. A [a~45~csípőízületi]- és könyökdiszplázia szűrés fontos, mint minden nagytestű esetén. A hazai és a nemzetközi állomány is szűrt, azonban érdemes a csípő- és könyökdiszplázia szűréseket akkor is elvégeztetni, ha nincsenek tenyésztési ambícióink. Figyelmet kell fordítani az élősködők elleni védekezésre (egész évben), a rendszeres féregtelenítésre és az oltásokra.

Valamennyi tenyészthető egyed rendelkezik csípő diszpláziaszűréssel és LPN1 szűréssel. Ezenkívül tenyész vizsgán is sikeresen szerepeltek, amelyik két részből áll: a küllemvizsgálat mellett wesen teszt, azaz viselkedésteszt is a vizsga része, melyen azt vizsgáljuk, hogy a kutya hogyan reagál különböző körülmények között. Például embertömegben, ellenkező nemű kutyával való találkozáskor, ha idegen közelíti meg, vagy ha hirtelen hanghatás éri. Ennek a tesztnek az a célja, hogy az agresszív és félős kutyák ne kerülhessenek tenyésztésbe, így biztosítva, hogy valóban magabiztos, nyugodt kiskutyák kerülhessenek ki a tenyésztőktől.

Ápolás, kozmetika

Hetente egyszer javasolt átfésülni a bundáját, különös figyelemmel a fül mögötti részre és a zászlókra, mert ezek csomósodásra hajlamosak. Vedlési időszakban fésüljük át naponta. Évente egyszer-kétszer elvihetjük kutyakozmetikushoz is.

Mire figyeljünk kölyök vásárlásakor?

Kizárólag megbízható tenyésztőtől vegyünk kutyát ahol a szülők szűrve vannak és jó idegrendszerűek. A kölykök legyenek koruknak megfelelően [a~97~oltva], [a~66~féreghajtva], [a~83~chipelve] és rendelkezzenek törzskönyvvel.

Tenyészet

Az első Leonbergink, Dotti (Dorothy Diamant von Bergen) 2010. május 22-én született, és július végén költözött hozzánk. Vele kezdtünk kiállításokra járni, ahol szép eredményeket értünk el, 2012-ben az Év Leonbergi Szukája lett, több ország junior és felnőtt championja cím birtokosa. Veteránként többszörös klubgyőztes Ausztriában és Magyarországon, és Leonbergben, a fajta otthonában a dobogó második fokára állhatott. 2019-ben a Welsben rendezett Európa Kiállításon nyert, és Veterán Európa Győztes lett, ezzel megkoronázta pályafutását. Dotti jelenleg 11 éves, jó egészségnek örvend, családunk teljes jogú tagja. Dotti kennelünk alapító szukája, minden almunk tőle származik. Második kutyánkat, Alexet (Namupalan Star Ruler) Finnországból importáltuk, ő is szépen szerepelt a kiállításokon, Interchampion címet szerzett és 5 alom apukája. Alexet sajnos korán elvesztettük, de kölykeiben tovább él – és nagyon örülünk neki, hogy idén áprilisban született kiskutyánknak ő a nagypapája. A Lions from Fairy Tale kennel nevet 2012-ben váltottuk ki, az első almunk 2012 karácsonyán született, közülük egy szuka és két kan maradt velünk, hihetetlen, de már ők is veterán korúak. Az elmúlt évek során 47 kiskutya született nálunk, akik között több Interchampion, több ország championja, fiatal klubgyőztesek, év kutyája cím birtokosai is találhatók. A legfontosabbnak azt tartjuk, hogy valamennyi nálunk született kölyök családjuk teljes értékű tagja. Fontos számunkra, hogy tartsuk a kapcsolatot a nálunk született kölykök gazdáival, kérdés esetén bármikor fordulhatnak hozzánk, és rendszeresen szervezünk találkozókat is. Folyamatosan képezzük magunkat, munkásságunkat a Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesülete Szövetsége 2019-ben Bronzkoszorús Mestertenyésztő címmel ismerte el. És az egyesületünk évzáró klubvacsoráján 2019. év Leonbergi tenyésztői lettünk. 2012 óta vagyunk tagjai a Leonbergi Fajtagondozó Egyesületnek (LEOE), 2014 óra elnökségi tagként, 2016 óta a tenyésztési bizottság tagjaként veszek részt az egyesület munkájában.

Gyakran ismételt kérdések

Sütiket használunk a felhasználói élmény érdekében