Pembroke Welsh Corgi

Alexandra Trefán-Török

Magasság: 25-31cm

Súly: 9-11kg

Méret: Kicsi

Szőrtípus: Rövid szőrű

Szőr minta: Háromszínű

Szín: Fehér Vörös

Jellemzők:

Harapásra való hajlam - 2
Gyerekbarát - 5
Ápolás és tisztántartás - 2
Vedlési szint - 3
Taníthatóság - 5
Játékosság - 5
Ugatás - 4
Házőrző képesség - 5
Harapási potenciál - 2
Lakásban tartható - 5
Macskabarát - 5
Háziállat-barát - 5
Kezdő gazdiknak - 4
Vízkedvelő kutyafajta? - 5
Egészség - 5
Mozgásigény - 5
Hízékonyság - 5

A Corgi legendája

A Welsh Corgi 2 kutyafajtát foglal magába a Pembroke welsh corgit és a Cardigan welsh corgit. A két fajtát nem különítették el egymástól egészen 1934-ig, a tenyésztés is ekkor vált szét. A Cardigan farka hosszú, ellenben a Pembroke Welsh Corgi-éval és teste hosszabb és nehézkesebb. Más a színük és a Cardidan fülei nagyobbak. A kelta legendák szerint az egyik legősibb kutyafajta. A legkisebb pásztor-, terelőkutya. Hajdanában bármilyen haszonállattal befogták dolgozni a birkától a marhákig. Kis termetének köszönhetően könnyedén mozgott a hatalmas állatok alatt és gyorsaságának köszönhetően megúszta a rúgásokat. De kitűnő jelző és őrző kutya, amolyan mindenes volt a farmokon. Nagyon szoros kapcsolatban élt már akkor is gazdájával, ha rajta múlott egy percre sem tágított mellőle. A legendák szerint a tündérek hátasai voltak és a tündér nyereg még mindig látszik a hátukon. Igazi falka állat. A Cardigan welsh corgit, mint nevéből is látszik Cardiganshire-ben tenyésztették ki, míg a Pembroket valószínűleg flamandok hozták be angliába a XII. században. Népszerűségét részben annak köszönheti a sziget országban, hogy a királynő első Corgiját 18 évesen kapta és őt követte még 29 fajtatársa az évtizedek alatt. A királynő corgijai hamar egyfajta celebek lettek Angliában, tekintve, hogy sokat mutatkoztak a népszerű uralkodói családtagjaival. Mára bájos külsejével és jellemével meghódította a világot, hazánkban is egyre népszerűbb.

Külleme

A Pembroke corgi egy alacsony, erőteljes kutya. Hosszú test, rövid lábak és jellegzetesen nagy fülek jellemzik. A fajtaleírás szerint arckifejezése rókára kell, hogy emlékeztessen. Néhány évvel ezelőtt betiltották a farok csonkolását, ami addig jellegzetes vonása volt a Pembroke corginak. A tenyésztők feladata, hogy a kiállításokon ennek ellenére is sikeresek legyenek, ami nem is egyszerű dolog tekintve, hogy a Corgi mozgása is egészen más, ha meghagyják a farkát. 

A megfelelő faroktartás sem volt 2019-ig rögzítve, ami szintén nehezítette a kiállításokon részt vevő Pembroke corgik helyzetét. Tavaly azonban megszületett a döntés, amit az FCI elfogadott: tekintve a spitz ősöket, versenyeken a faroktartástól el kell tekinteni, hiszen farkuk fontos kommunikációs eszközük is. Előfordul, hogy születnek eleve farok nélküli példányok - a tenyésztők igyekeznek rögzíteni ezt a tulajdonságot a vérvonalakban, ám ez meglehetősen hosszú és fáradságos munka, mert az egyik szülőnek mindenképpen születetten rövid farkúnak kell lennie hozzá. Viszont két “natural bobtail” párosítása nagyon veszélyes, mert csigolya hiányt okozhat a gerincben. 

Jelleme

Rendkívül aktív, céltudatos, érdeklődő és intelligens. Ízig-vérig igaz, hogy ők nagy kutyák kis testben. Figyelmesek és tettre készek, imádnak élni és minden megnyilvánulásukkal ezt teszik nyilvánvalóvá. Jellegzetes, rókára emlékeztető arckifejezésük és felettébb jó humorérzékük van. Folyamatos foglalkoztatásra vágynak. Aktív, pörgős, szívós kutyák hatalmas alkalmazkodó készséggel és óriási szívvel. Nagyon jó a problémamegoldó képességük, rendkívül gyorsan tanulnak, emiatt a világ kutyafajtáinak IQ listáján is nagyon előkelő helyen szerepelnek Minden nap mosolyt csalnak az ember arcára, igazi jelenségek, akikkel élmény az élet!

Fajtabetegségek

A Corgi hosszú gerince miatt a növekedési periódusban a sok lépcsőzés tiltott. A csúszós padló maximálisan kerülendő, ugyanis a fejlődésben lévő kölyök sokszor megcsúszik, nem tud kényelmesen felállni, ízületeit felesleges terhelésnek teszi ki. Az ugráltatások 1 éves kor alatt tilosak. A Corgik nagyon hajlamosak az elhízásra. Mivel gyakorlatilag mindig éhesek, rettentő nehéz megállni, hogy az ember ne adjon nekik falatokat. Márpedig a normál étrendjük mellett a plusz jutalomfalatok már mind plusz súlyt okoznak. Így a napi jutalmazást bele kell kalkulálni a napi etetési mennyiségbe, mely alapvetően nem sok. Egy Corgi, mely [a~53~túlsúlyban] nő fel, feleslegesen terheli [a~98~gerincét], ízületeit, csípőjét. Egy felelős tenyésztő minden tenyésztésbe vett kutyáját leszűreti a különböző egészségügyi megbetegedésekre, hogy ezzel a lehető legkisebb esélyre csökkentse a kölyköknél a problémák kialakulását.

 Fajtabetegségek amiknek megelőzésére szűrésekre van szükség:

A Corgik tenyésztésénél figyelembe kell venni számtalan egészségügyi tényezőt, hogy a kölykök a fajtaspecifikus betegségektől ne legyenek terheltek.

Ápolás, kozmetika

A Pembroke corgik dupla szőrűek, azaz aljszőrük és fedőszőrük is van. Az aljszőr évente két alkalommal kihullik, ezt hívjuk nagyvedlésnek és általában tavasszal és ősszel következik be. Év közben is van szőrhullás, ezért a porszívót és a fésűt nem érdemes nagyon elpakolni.A fajtában előfordulhat fluffy, azaz hosszú szőrű változat. Ilyenkor sokkal hosszabb szőre nő a kutyának, mely puhább és filcesedésre hajlamos, ugyanakkor meseszép. 

A túlzott fürdetés nem javasolt egyik szőrváltozatnál sem, hogy a bőr és szőr természetes öntisztuló védekezőképességét megőrizzük, de a rendszeresfésülés annál is inkább, mert különben a Corgi glitter körülvesz! Fontos a gyakori körömvágás, hogy a hosszú körmeik miatt ne görbüljenek el a lábujjaik, illetve stabilan tudjanak állni a talajon a mancsukon. Tekintve, hogy füleik állók, nem logók így nem igényelnek nagyobb oda figyelést, mint bármely kutyánál. Alapvetően a Corgi "kozmizás" otthon megoldható, de nem lehet megúszni.

Pembroke Welsh Corgi nevelése

A Corgi rendkívüli intelligenciájánál már csak a rafináltsága jelentősebb. Egy pillanat alatt figyeli meg a történéseket és játsza ki a dolgokat. Nagyon jól motiválható, könnyen tanul és kifejezetten igényli is a foglalkozást. Juhászkutya mivoltánál fogva a gazdival való együttműködési igénye és munkamániája nagyon jelentős, de inkább az agymunkákat szereti. Első ránézésre hihetetlen, de bizony az apró lábak könnyen gyorsulnak és jól bírják az iramot. Egy ennyire intelligens kutyának szüksége van a feladatokra, hogy ne unatkozzon.

A corgi nagyon könnyen tanítható, kifejezett igénye van rá, hogy gazdájának megfeleljen, de ugyanakkor határozottság kell hozzá, mert azonnal megérzi, ha gazdája gyenge kezű, nem következetes és nagyon vissza is tud élni vele. Hosszú gerince miatt a lépcsőzés nem neki való és gyári hibája, hogy a gyomra helyett “fekete lyuk” van, így ha rajta múlik, akkor gyakorlatilag bármeddig képes lenne enni. Az [a~53~elhízástól] nagyon komolyan óvni kell, hogy ne terhelje az ízületeit (főleg növekedési korban!), így a javasolt etetési mennyiség betartása kulcsfontosságú.

Kölyök Corgi vásárlásakor mire figyeljünk?

Corgit csak megbízható helyről vegyél, ahol van mögötte egy felelős tenyésztő! Aki jófogason hirdet vagy hasonló helyeken, az biztosan nem a megfelelő forrás. A törzskönyv (származási lap) az egyetlen dokumentum, mely a kutya fajtatisztaságát igazolja. Ennek az ára 7000.-, így ennek hiányában nem szabad kiskutyát venni, mert ott valami alap dolog biztosan nincs rendben! A szülők egészségügyi szűréseinek megléte - vagy nem léte! - nagyon komolyan befolyásolhatja a leendő kiskutya életminőségét, adott esetben élete múlhat rajta. Felelős tenyésztő nem ad kiskutyát olyan szülőktől, akik nincsenek leszűrve a fajta jellegzetes betegségeire. Egy tisztességes tenyésztő odafigyeléssel tenyészt, fontos neki, hogy hova kerül kiskutyája. Szívesen tartja a kapcsolatot a gazdákkal és boldogan osztja meg tapasztalatait és tanácsait, hogy a tőle származó kiskutya a lehető legproblémamentesebben tudjon fejlődni és tökéletes társa lehessen családjának. Egy TENYÉSZTŐ 15 év múlva is úgy fog ránézni az általa tenyésztett kutyára, mint a gyerekére, akinek végig csodálta a szemnyitását, az első lépéseit és el is várja a kapcsolattartást.  A Corgi jelen pillanatban szerencsére még nincs menhelyeken, de mivel egyre népszerűbb, így ez a jövőkép sem elképzelhetetlen. A Corgi Power Fajtamentő Egyesület azért alakult, hogy segítséget nyújtson leendő corgi tulajdonosoknak, hogy jó döntést hozzanak, illetve az esetlegesen kidobott, új gazdát kereső, menhelyre került Corgikat segítse, kezelje, rehabilitálja és új gazdához juttassa.

Érdekességek

Gyakran ismételt kérdések

Sütiket használunk a felhasználói élmény érdekében