A kis testméret kutyáknál tudatos szelekció eredménye?
A kis testméret kutyáknál tudatos szelekció eredménye vagy spontán mutáció?
Mint egy kutatásból kiderült, kicsit mindkettő.
A legtöbben úgy gondolják, hogy a kiskutyák tudatosan lettek kitenyésztve, elvégre, hogy lesz a farkasból csivava? Persze ez részben igaz. Az emberi szelekció és tudatos tenyésztés eredménye, hogy ennyi féle fajta kutya közül választhatunk. De gondoltad volna, hogy a kistestméretért felelős gén már 50 000 évvel ezelőtt jelen volt a farkasokban?
A National Institutes of Health kutatói a Current Biology című folyóiratban ismertették eredményeiket miszerint felfedeztek egy növekedési hormont szabályozó génmutációt a farkasokban, mely felelős lehet a pici kutyák méretéért.
Akciós termékek
A tudósok több, mint egy évtizedig keresték ezt a mutációt, végül a tanulmány társszerzője Jocelyn Plassais újfajta megközelítésének köszönhetően jött el az áttörés. Jocelyn azt javasolta, hogy keressenek olyan szekvenciákat a gén körül, amelyek hátrafelé helyezkednek el és vessék össze más kutyafélék DNS-ével, hogy azokban is előfordulnak e. Ezalapján kiderült, hogy az IGF-1 gén a felelős a kutyák testméretéért. A csapat ezután őskori kutyák, farkasok, prérifarkasok és 230 modern kutyafajta genomját vizsgálta. Az IGF-1 gén mutációt kimutatták nem csak kutyákban és farkasokban, de egyéb kutyafélékben is, mint például a prérifarkasokban.
Evolúciósbiológusokkal együttműködve ősi farkas DNS-eket is tanulmányoztak és egy 54 000 éves farkas DNS-ében is kimutatták a mutációt.
„Olyan, mintha a természet a hátsó zsebében tartotta volna több tízezer évig, amíg szükség nem volt rá” – mondta Elaine Ostrander a tanulmány főszerzője.
Mindeddig elfogadott elmélet volt miszerint a domesztikált farkasok nagytestűek voltak és valamikor 20 000 évvel ezelőtt alakult ki egy mutáció az állatok génjeibe, ami a kiskutyák megjelenéséhez vezetett. Ez a tanulmány azonban felveti annak lehetőségét, hogy a háziasított farkasok kisebb példányok lehettek.