A macskák fejlett mimikája
A macskák mimikája igen fejlett és ennek egyik oka lehet az emberrel való kommunikáció. Derül ki egy tanulmányból.
Forrás: nationalgeographic.com
Elterjedt tévhit, hogy a macskák maguknak valók és kevésbé kötődnek a gazdához, mint a kutya. Ma már tudjuk, hogy ez még véletlenül sem igaz. Ugyanúgy kötődnek hozzánk, mint a kutyák, egyszerűen másként kommunikálnak, mivel másik faj. És nem elég, hogy 276 különböző arckifejezésük van, de Brittany Florkiewicz, az arkansasi Lyon College összehasonlító és evolúciós pszichológusa, szerint kimondottan azért fejlesztették ki ezeket az arckifejezéseket, hogy az emberekkel tudjanak kommunikálni. Derül ki Brittany Florkiewicz nem régiben megjelent tanulmányából, ami a Science Direct folyóiratban jelent meg. A kutatók szerint ugyanis egymással sokkal kevesebb arckifejezéssel is megértetik magukat. De az emberek nehezebb esetek.
Akciós termékek
A macskákon végzett arckifejezesékkel kapcsolatos korábbi kutatások többsége a macskák és az emberek közötti interakciókra, illetve annak felmérésére irányult, hogy a macskának van e fájdalma. Az új tanulmány egy lépéssel tovább viszi ezt azáltal, hogy elemzi, hogyan lépnek kapcsolatba a macskák egymással.
És mi lenne jobb hely erre, mondja Florkiewicz, mint egy macskakávézó? Lauren Scott kollégájával, Florkiewicz laboratóriumának társkutatójával 150 órát töltöttek a kaliforniai Los Angeles-i CatCafe Lounge-ban, egy nonprofit menhelyen, ahol a látogatók akár 30 macskával is találkozhatnak, hogy örökbe fogadhassanak.
53 rövid szőrű házi macskán végzett megfigyeléseik sokféle arckifejezést tártak fel – amelyek a szemek, a fülek és a száj különböző mozgásait kombinálják –, és hogy ezek többsége barátságos volt, nem agresszív. Sok macska gazdi azonnal felismerne néhányat barátságosnak, például a füleket és a bajuszokat előre fele van tartva, és a szemek csukva vannak.
De vannak összetettebb testjelek is melyeknél nehéz leírni az állatok szándékát ugyanis komplexitásukban kell őket értelmezni például mikor a fülek, és a bajusz előre áll, de a száját megfeszíti a macska.
Vagy a szájnyalogatása, ami önmagában jutalomfalatot sejtet, de szűkült pupillákkal és ellaposodott fülekkel kombinálva barátságtalan jelzés.
Akárhogy is a bajusz általában meglepően sokatmondó: az elégedett vagy boldog macskák szinte mindig előre tartják a bajuszukat.
A macskakávézóban eltöltött órák után Scott 194 percnyi interakciót jegyzett fel a macskákkal, kivéve az olyan nem kommunikációs viselkedéseket, mint az ásítás vagy a rágás.
A laborban a csapat az arckifejezések kódoló rendszerét használta, az úgynevezett Facial Action Coding System vagy CatFACS. A képzett felhasználók „még a legfinomabb izommozgásokat is azonosítani tudják” – mondja Florekiwicz, és ezeket a „cselekvési egységeknek” nevezett mozdulatokat feljegyzik és számot adnak egy videószoftver, az ELAN segítségével. Ez lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy létrehozzanak és szerkesszenek egy videofelvétel idővonalat, mondja, amely ezredmásodperces szinten képes olvasni a kifejezéseket.
Az elemzés 26 egyedi izommozgást tárt fel, amelyek különböző kombinációkban 276 arckifejezést hoztak létre. Az eredmények a megnyilvánulások 46 százalékát sorolták barátságosnak, 37 pedig barátságtalannak, 17 pedig mindkét kategóriába tartozhat.
Florkiewicz szerint az arckifejezések ilyen aprólékos szinten történő vizsgálata árnyalja azok értelmezését. Jó példa erre az emberek valódi vagy hamis mosolya: Bár mindkét helyzetben mosolyog, lehetnek apró eltérések, például a szemmozgások terén, amelyek jelezhetik, hogy valóban boldog-e.
Egyes macska arckifejezések jelentése azonban továbbra is rejtély, és a csapat nyomon követési tanulmányokat tervez, hogy kiderítse, mit jelentenek.
Az arckifejezések értelmezése eszközt jelenthet a macskajólét javítására.
„Nagyon érdekes lesz látni, hogy milyen csoportosítások gyakoribbak a különböző helyzetekben és kontextusokban” – mondja Carly Moody, a Kaliforniai Egyetem Állattudományi Tanszékének adjunktusa, aki nem vett részt a tanulmányban.
Azt is megjegyezte, hogy a macskáknak nincs szükségük szemkontaktusra, hogy ismertessék szándékaikat. A testtartás és az egyéb viselkedések, mint például egy edény őrzése, azt jelzik, hogy „ez az enyém”, anélkül, hogy bármiféle arckifejezésre lenne szükség.
De a legtöbb cica gazdi valószínűleg úgyis tudja, hogy macskája éppen felhúzta magán, hogy az háttal van nekik.
Sara Bennett, a North Carolina State University College of Veterinary Medicine viselkedésgyógyászati adjunktusa szerint a kutatás arra ösztönözheti a tudósokat, hogy megfigyeljék a magányosabb vadmacskafajták arckifejezését.
Ha tudnánk, hogy a vadmacskák megosztanak-e ilyen sajátos arckifejezéseket, akkor megállapíthatjuk, hogy a háziasítás vezetett-e a házi macskák mimikájának nagyobb változatosságához.