
A PETA perli az AKC-t
A PETA perli az AKC-t. Mi vár a rövid orrú fajtákra?

A közelmúltban a PETA állatvédő szervezet pert indított az American Kennel Club (AKC) ellen, azt állítva, hogy az egyes kutyafajtákra vonatkozó hivatalos tenyésztési standardjai – például a francia bulldog, mopsz vagy bulldog esetében – olyan anatómiai jellemzőket támogatnak, amelyek súlyos egészségügyi problémákat okoznak, különösen a légzőrendszert érintően. A kereset öt fajtára (bulldog, tacskó, mopsz, kínai shar-pei és francia bulldog) fókuszál, és a fizikai torzulások, szenvedés és korai elhullás kockázatát hangsúlyozza.
Szakmai szempontból a brachycephal (rövidfejű) fajták esetében valóban megfigyelhető a felső légutakat érintő szindróma (BOAS), mely klinikailag is dokumentált állapot. Ez jelentős életminőség-romlást eredményezhet, különösen akkor, ha a küllemre vonatkozó tenyésztési irányelvek túlzott mértékben preferálják az extrém anatómiai jegyeket.
Az állatjólléti szempontokat figyelembe véve indokolt és szükségszerű a fajtastandardok újraértelmezése, oly módon, hogy azok prioritásként kezeljék az egészséges anatómiai és élettani működést.

Akciós termékek
A hosszútávú cél nem csupán az esztétikai elvárások visszafogása, hanem egy új szemléletű tenyésztési kultúra kialakítása, amely az egészséget, funkcionalitást és a természetes viselkedésformák támogatását.
Magyarországon a fajtagondozás terén a TOY MOLOSSER KLUB az egyik legmeghatározóbb szervezet a francia bulldog esetében.


Az elmúlt évtizedben becslésem szerint 15-25.000 (duplája is lehet) francia bulldog születhetett az ő felügyeletük alatt. De hozzájuk köthető a többi “nyomott orrú” fajta is.
Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy a fajta egészségének javítása érdekében jelenleg mindössze egyetlen kötelező szűrővizsgálat van érvényben, a patella (térdkalács, térdízület) vizsgálata.
Egyéb, a fajta általános egészségügyi állapotát jelentősen befolyásoló szűrések – mint például a gerincröntgen, szívultrahang, valamint a légzés és a terheléses vizsgálatok – nem kerültek bevezetésre….. miért nem?
Ez különösen aggasztó annak fényében, hogy a Cambridge-i Egyetem kutatásai is alátámasztják: a francia bulldogok esetében a legnagyobb egészségügyi kockázatot a gerincdeformitások és a légzési problémák jelentik.
Magyarországon a 1998. évi XXVIII. törvény („állatok védelméről és kíméletéről”) kimondja, hogy az örökletes betegségekben szenvedő vagy genetikailag hibás egyedek tenyésztése–szaporítása állatkínzásnak minősül. Ennek értelmében tenyésztéskor kötelező a genetikai egészség vizsgálata: ki kell szűrni azokat az egyedeket, amelyek alkalmatlanok a fajta egészséges fenntartására.

Összefoglalva, a hazai fajtagondozás terén szükséges lenne a nemzetközi szakmai irányelvek és kutatási eredmények figyelembevételével bővíteni a kötelező szűrővizsgálatok körét, és ezáltal, elősegíteni a fajta hosszú távú egészségének és jólétének biztosítását.