Rohamjelző kutya

Rohamjelző kutya

A rohamjelző kutya olyan személyi segítőkutya, akinek gazdája valamilyen krónikus rohamokkal, például epilepsziával él.

A rohamjelző kutya olyan személyi segítőkutya, akinek gazdája valamilyen krónikus rohamokkal, például epilepsziával él. 100-ből 1 kutya képes előre jelezni a közelgő rohamot, de ezt a kiképzés elején még nem lehet tudni az adott kutya képes e rá. Az igazság az, hogy például egy epilepsziás személyt segítő kutya, lehetséges, hogy sohasem fogja tudni előre jelezni a rohamot, de a roham közben és utána gazdája segítségére lehet.

Ezek a kutyák 8 hetesen kerülnek gazdájukhoz és a gazdival közösen vesznek részt a képzésben. Nagyon fontos, hogy rendkívül szoros kapcsolat alakuljon ki a kutya-gazdi páros között. Minél gyakoribbak a gazda rohamai annál nagyobb esély van rá, hogy a kutya képes lesz jelezni azokat. A kiképzés évekig tart, és mint mondtuk lehetséges, hogy előre nem fog szólni a kutya, egy-egy rohamról, de utána támaszt tudni nyújtani gazdájának.

nő öleli a kutyáját
Forrás: canva.com

Amennyiben képes lesz jelezni a kutya azt valamilyen viselkedésbeli változással fogja megtenni, például nyüszít, mancsol, köröz a gazda körül vagy csupán szemkontaktussal. Ilyen esetben az embernek lehetősége van biztonságosabb pózba kerülnie a roham idejére, mint ha az váratlanul törne rá vagy éppen bevennie a gyógyszerét. A kutya segítséget is képes hívni a gazdája számára a roham után.

Vannak kutyák, akik néhány másodperccel előbb szólnak, de olyan is van, hogy 45 perccel előbb. Ez nyilván függ az epilepszia súlyosságától, és a kutyától is. Egyelőre nem tudják mi az, amit a kutyák megéreznek a roham közeledtével, ahogyan azt sem milyen fiziológiai okai vannak annak, hogy a rohamjelző kutyával rendelkező pácienseknek sok esetben ritkulnak a rohamai és enyhébb lefolyásúakká is válnak.

Egyelőre ez is egy olyan csodája a kutyáknak, amit még nem tudtunk megmagyarázni.

Irány Magyarország piacvezető kisállat eledel, és felszerelés webáruháza!

0 kommentek