
Szülői stílus a kutya nevelésben
Szakértők szerint a szülői stílus a kutya nevelésben ugyanolyan, mint a gyereknevelésben.
Borítókép forrása: pinterest.com
Világszerte egyre elterjedtebb, hogy a fiatal nők gyerek szülés helyett kutyát vesznek. Sokan hivatkoznak „kutyagyerekként” négylábú kicsikéjükre. És ezzel nincs is baj. Többször írtunk már mi is arról, hogy a kutya bizony gyerekszerepben van az emberi családban.
De úgy tűnik ez azt is magával vonja, hogy ugyanúgy neveljük négylábú társunkat, ahogyan gyerekeinket. Ez azért is érdekes, mert, ha valakinek még nincs gyereke, de kutyája van akkor látható miként fog bánni a jövendőbeli gyerekeivel.
Ez talán nem is olyan meglepő. Végülis ugyanúgy felelősséget vállalunk kutyánkért, mint egy gyerekért. Elsődleges számunka a biztonsága, a mentális és fizikai jóléte, a boldogsága. Ezek érdekében pedig szüksége van szabályokra, szeretetre, minőségi időre gazdájával.

Akciós termékek
Parenting style
Parenting style avagy szószerinti fordításban szülői stílus. De úgyis mondhatnánk, hogy nevelési módszer.
Úgy tűnik amilyen szülői stílust képviselsz kutyáddal, ugyan azt képviselnéd egy gyerekkel. És vice versa. Nézzük tehát milyen szülői stílusok léteznek.
4 féle szülői stílust különböztetünk meg
Tekintélyelvű,
Autoritatív, (irányadó)
Megengedő,
Elhanyagoló.

A tekintélyelvű szülő/gazdi
Az „ezt csinálod, mert én ezt mondtam” típus
Az ilyen szülő kimondottan szigorú. A gyereknek minden szabályt be kell tartania, minden körülmények között és senkit nem érdekel, mit akar. A gyereknek, kuss a neve lényegében. A szabályok szigorúak, a büntetések gyakoriak. Az ilyen szülők gyerekei sokszor önbizalomhiányosak, frusztráltak, mert senkit ne érdekel, mit éreznek, vagy mit gondolnak. Gyakran jó hazudozóvá válnak, hogy elkerüljék a büntetést. A szülő ahelyett, hogy megtanítaná jó döntést hozni gyerekét, inkább bünteti. Arra hajt, hogy bűntudata legyen, és ezért csinálja máskor jobban. Ezek a gyerekek hajlamosak dühvel és agresszióval fordulni szüleik felé, mert egyre frusztráltabbak és sértettebbek lesznek. Tinédszer korukra lázadókká válhatnak. És sajnos felnőttkorukra is megmaradnak az önértékelési problémáik.
Az ilyen gazdi érvényesíti a betartandó szabályokat. Sok a szabály és fontos az engedelmesség. Az ilyen stílusú kutyakiképző előnyben részesíti a büntetés alapú módszereket, mintsem a kooperatív módszereket. Mint már írtunk róla a büntetés alapú kiképzés működik, de nagy ára van. A kutya szófogadóvá válik, hogy elkerülje a büntetést, de ez hatással vana akutya-gazdi kötődésre. És viselkedési problémákhoz is vezethet, ugyanis a kutya egyre frusztráltabb lesz.

Az irányadó szülő/gazda
Az ilyen szülő tudatosan alakítja gyermekével a kapcsolatot. Általában biztonságosan kötődik hozzá a gyerek. Ettől függetlenül vannak szabályok, melyek be nem tartása következményekkel jár, ezek azonban nem olyan „durva” következmányek, mint a tekintélyelvű szülőnél. A büntetésnél sokkal nagyobb hangsúly van az ok-okozat megértetésén a gyerek számára. A szülő számára fontos, hogy a gyerek megértse a szabályok mögött húzódó okokat. A gyerek ezáltal szívesebben is fogad szót hiszen észérvekkel el lett neki magyarázva, miért szükségesek a szabályok. Az ilyen szülő sokat dicsér és több pozitív megerősítést használ a nevelés során, mint negatívat. A szülő betartatja ugyan a szabályokat, de maximálisan figyelembe veszi gyermeke érzéseit, gondolatait. A gyerekek általában nyitottak, magabiztosak és bíznak a szüleikben. Az ilyen módszerrel nevelt gyerekek kiegyensúlyozott, magabiztos felnőttek lesznek.
Az ilyen gazda
Az ilyen gazda vagy éppen kutyakiképző jutalmazza a kívánt viselkedést, de már azt is, ha a kutya kooperatív egy számára kényelmetlen szituációban. A nemkívánt viselkedést gyengéden korrigálja vagy éppen a kívánt viselkedés felé irányítja a kutyát.
Az így nevelt kiskutyák boldog, magabiztos felnőtté cseperednek. Biztonságosan kötődnek a gazdához és jelentsen kisebb eséllyel alakítanak ki viselkedési problémákat. Illetve könnyebben kezelhetőek náluk az esetleges viselkedési problémák. Mivel nyilván bármikor, bármi történhet, ami átmenetileg kibillenti a kiegyensúlyozott kiskutyát. Legyen az egy trauma vagy egy tragédia. De ezekből is könnyebben talpra áll, az ilyen módszerekkel nevelt kutya. A gazdi figyelembe veszi a kutya érzéseit, és azt, hogy nem gép. Nem fog mindig, mindent jól csinálni.

Megengedő szülő/gazda
Az ilyen szülő felállít szabályokat, de azok nem lesznek betartatva. Úgy gondolja, hogy hagyni kell a gyereket és akkor majd előbb-utóbb jó lesz. Majd jobban fog tanulni, majd betartja a szabályokat. Az ilyen szülő barát szerepben tetszeleg sokszor. Bátorítja a gyerekét, hogy ossza meg vele a gondjait, a gondolatait, de ne tesz érte, hogy gyermeke jó döntéseket hozzon. Sokszor a gyerekek azt esznek, amit szeretnének, ezért elhíznak, és fog problémáik lehetnek. Jellemzőek viselkedési problémák náluk és érzelmi nehézségek. Gyakran alacsony az önbecsülésük és szomorúak. A nevelésük hatására később komoly gondjaik lehetnek a tekintélyelvűséggel, ezáltal nehezen boldogulnak a valóvilágban.
Az ilyen gazda általában hamar kétségbe esik, mert a kutya rosszalkodni fog. Ellopja az ételt a vendégek tányérjáról, rongál, nem behívható, káosz a köbön. A kutya konkrétan bármit megtehet. Meg is tesz. A gazda frusztrálttá válik és ezt van, hogy a kutyán vezeti le. Persze olyan is van, hogy sehol nem vezeti le, de érzi, hogy ez így nagyon nem jó. Ez a kutyának sem jó, hiszen nincs biztonságban. És a kutyák amúgy is szereti a szabályokat, szeretik tudni mit várnak el tőlük.

Elhanyagoló szülő/gazda
Az ilyen szülő nem nagyon kérdezi meg gyerekét, hogy mi volt a suliban? Nem tudja, mikor merre jár, kik a barátai. Nincs igénye hasznos időt tölteni gyerekével. Nem szeret közös programokat csinálni vele. Kevés a szabály, de sajnos kevés az oda figyelés és a gyengédség is. A szülőknek maguknak is lehetnek gondjaik, amik mellett már nem tudnak egy gyerekkel is törődni. (Például szerhasználó szülők.) Az ilyen gyerekek mentálisan és érzelmileg is elhanyagoltak. Magukat nevelik fel. Ezekre a gyerekekre gyakran hárul túl sok felelősség és feladat. Kimarad a gondtalan gyerekkor a számukra. Gyakori az önértékelési probléma ezeknél a gyerekeknél, sokszor viselkedési problémákkal küzdenek, boldogtalanok, nem érzik biztonságban magukat. Kötődési problémáik lehetnek felnőttként is.
Az ilyen gazda kutyája legalapvetőbb szükségleteinek kielégítését is elhanyagolja. Az ilyen kutyák sokszor magukra vannak hagyva élelem, víz, árnyék, fekhely, kutyaház és bármi féle minimálisan elvárható gondoskodás nélkül. Természetesen, ha megbetegsznek vagy megsérülnek, nem kapnak időben orvosi segítséget. Az ilyen embernek nem szabad kutyát tartania. Ők azok, akik miatt a menhelyek és az állatvédők kijárnak ellenőrizni a kutyusokat új otthonukba.

A 4 kutya nevelési stílusból az irányadó a leghatékonyabb és a legkívánatosabb.