
Te tudod, mit mond a macskád?
Te tudod, mit mond a macskád? Mert, ha nem akkor már van megoldás!
Fotók forrása: pinterest.com
Cikk forrása: nationalgeographic.com
Te tudod, mit mond a macskád?
Gazdiként biztosan te is tapasztalod, hogy cicádnak széles tárháza van nyávogásból. Nem ugyanúgy hangzik a ’vegyél fel’, az ’éhes vagyok’ vagy éppen a ’hol vagy gazdi?’ Eddig ismerős ugye?
Nem meglepő, de a macskáknak is van szókincse.

MeowTalk
A MeowTalk egy ingyenes alkalmazás melynek hála pontosan dekódolhatja a gazdi mit mond kedvence. Az applikáció mögött álló Szergej Dreizin és Mark Boyes, a washingtoni Bellevue-ben működő Akvelon szoftverfejlesztő cég informatikusai azzal a céllal hozták létre az applikációt, hogy minden gazdi jobban értse cicáját.
„A macskáknak van szókincsük” – mondja Dreizin. – És biztosan jobban megérti a macskáját, ha valóban odafigyel. Az alkalmazás rögzíti a nyávogást majd lefordítja a gazdiknak.
Akciós termékek

A 2020. novemberében elindított alkalmazást több mint 20 millió alkalommal töltötték le, és Dreizin becslése szerint a program eddig több mint egymilliárd nyávogást elemzett. A program egyre pontosabban működik hála a felhasználói visszajelzéseknek. 2020.óta küldik vissza a gazdik a fordítások értékelését így egyre finomabb a működése.
A nyávogást olyan mondatokká alakítja a gazdinak, mint: „Éhes vagyok”, „Nem ízlik”, „Felbosszantasz”.
Ha a 'Nem ízlik' gyakran hangzik el, nézz szét macskaeledeleink és macska jutalomfalataink között.
A MeowTalk alapítói több tízezer hangfelvételt használták fel számítógépes modelljeik fejlesztésére, amelyet mesterséges intelligencia táplál.
Sikerült: a 2021-es tanulmány szerint a MeowTalk kilenc macskaféle „kifejezést” tud 90 százalékos pontossággal osztályozni.
Charlotte de Mouzon macskaviselkedési szakértő és kommunikációs szakértő nincs meggyőződve ezeknek a termékeknek a pontosságáról, de azt elismeri, hogy javíthatja a cica-gazdi kapcsolatot - Ha az emberek a [MeowTalk] alkalmazást használva, elkezdenek jobban odafigyelni a macskáikra” – mondja de Mouzon, a Paris Nanterre Egyetem munkatársa.

Cicák egymás között
A házimacskák mind az öt érzékszervüket használják, hogy kommunikáljanak fajtársaikkal. A vizeletben és a bőrükön lévő olajokban lévő illatok a macska egészségi állapotát, nemét és a párzásra való fogékonyságát közvetítik.
A testbeszédük a hangulatot közvetít. Például a felborzolt szőrzet és az ívelt hát félelmet jelez, míg az előre néző fülek és a suhintó farok elégedettséget és éberséget jelent. Azonban a sunyuló tekintet és farokcsapokodás frusztrációt jelent. Tehát muszáj összefüggéseiben értékeljük ezeket a kommunikációs jeleket. Ebből is látszik, hogy egy farokcsapkodás jelenthet jót is rosszat is.
A macskák közötti vokális kommunikáció ezzel szemben többnyire fújásra és morgásra korlátozódik.
A macskák miattunk nyávognak
Nagyon úgy tűnik, hogy a macskák ugyanannyit erőfeszítést tesznek azért, hogy megértsék az embereket és megértessék magukat velünk, mint a kutyák. Mégsem értjük őket annyira, mint a kutyákat. Például sok gazdi nem tudja, hogy a macskája nem csak akkor dorombol mikor boldog, hanem akkor is mikor próbálja magát megnyugtatni. Például az állatorvosnál.
Azonban kedvenceink nem kizárólag a nyávogást finomították a kedvünkért, de a mimikájukat is, akárcsak a kutyák. A macskáknak 276 különböző arckifejezésük van és kutatók szerint azért fejlesztették ki, hogy az emberek megértsék őket. Szegény cicák a lelküket kiteszik érte, hogy tudjanak velünk beszélni..
Persze lesznek szituációk mikor számodra nem világos mit akar mondani cicád, de ezzel nincs is semmi baj. A macska-ember kommunikáció fejlődése egy közös tanulási folyamat.
