Do as I do macskáknál, Ebisu
A Do as I do (Csináld, ahogy én!) egy etológiai kísérletből kutyakiképzési módszerré vált technika, amit most kipróbáltak egy japán macskán, Ebisun. De vajon a macskák is képesek a szociális tanulásra embertől?
Borítókép: davidhgrimm.com
Do as I do
Kitalálója Dr Claudia Fugazza az Eötvös Loránd Tudományegyetem Etológia Tanszékének kutatója. Kutatása a kutyák szociális kognitív képességeire összpontosít. Claudia bebizonyította, hogy az ember legjobb barátja, nem csupán fajtársaitól, de az embertől is képes szociális tanulással tanulni.
A módszer lényege, hogy az állat megfigyeli az emberi cselekvéssort és amint elhangzik a Do as I Do (Csináld, ahogy én!) parancs, ő maga is megismétli az emberi cselekvést. Előnye, hogy az állat megtanul nagyon-nagyon figyelni a gazdára és szívesebben tanul. Emellett nagy mértékben elmélyíti az állat-ember kapcsolatot.
Akciós termékek
Dr Fugazza a módszer kutya-ember kapcsolatra gyakorolt jótékony hatásait vizsgálja. A ’Csináld, ahogy én!’ technika azóta elterjedt a kutyakiképzésben is.
Do as I Do, macskáknál
A Do as I Do, kutyakiképzési módszer bebizonyította, hogy a kutyák olyannyira rá vannak hangolódva az emberre és olyannyira képesek értelmezni a viselkedésüket, hogy képesek tőlünk is utánzással tanulni, nemcsak fajtársaiktól. De mi a helyzet a macskákkal? Egy nem régiben végzett kísérlet bizonyította, hogy a 'Csináld, ahogy én' macskáknál is működik. Egy japán macska Ebisu volt a kísérletalanya. A kísérlet során Ebisunak 'Csináld, ahogy én' módszerrel kellett leutánoznia a kiképző cselekvéseit. Az eredmény: Ebisu ugyanolyan jól teljesített, mint egy kutya.
Copycat kísérlet
Ebisunak a kísérlet során hol a mancsával, hol a fejével kellett megérintenie egy tárgyat, attól függően, hogy az ember a kezével vagy a fejével ért e hozzá és tökéletesen reprodukálta a mozdulatsorokat. Ennek az volt a lényege, hogy az állatnak meg kell tudnia különböztetnie, hogy az ember mely testrészét használta és azonosítania kell, hogy mely emberi testrész mely saját testrészének felel meg. A kísérlet bebizonyított, hogy a macska ugyanolyan tökéletesen képes erre, mint a kutya!
Ezzel bebizonyosodott, amit a cicások olyan rég óta állítanak, hogy a cicák semmivel sem kevésbé taníthatóak vagy intelligensek, mint a kutyák! Sőt a látszat ellenére nagyon is figyelnek, mikor hozzájuk szólunk.