A terápiás kutyák világa

A terápiás kutyák világa

A terápiás kutyák világa – gyógyító mancsosok a mindennapokban.

Borítókép forrása: pinterest

A terápiás kutyák különleges helyet foglalnak el az állat asszisztált terápiák világában: ezek a négylábú segítők nemcsak vidámságot és szeretetet hoznak, hanem valódi gyógyító hatással is bírnak testi-lelki problémák esetén. Jelen vannak kórházakban, idősek otthonában, iskolákban, gyermekvédelmi intézményekben – sőt, már a bíróságokon is segítenek.

kutyás terápia
Forrás: pinterest.com

Hol és hogyan segítenek a terápiás kutyák?

Leggyakoribb alkalmazási területeik:

  • gyermekek fejlesztésében (pl. beszéd-, mozgás- vagy viselkedésproblémák esetén),
  • idősek lelki támogatásában, demenciával élők körében,
  • pszichiátriai vagy rehabilitációs intézményekben,
  • iskolákban, óvodákban, figyelem- és koncentrációfejlesztésre,
  • illetve egyre gyakrabban gyermekvédelmi eljárások és bírósági meghallgatások során is.

Ez utóbbi eset különösen fontos: amikor egy gyerek szemtanúként vagy áldozatként jelenik meg a bíróságon, a mellette ülő terápiás kutya csökkentheti a stresszt, segíthet megnyílni és elmondani a történteket. A kutya jelenléte oldja a feszültséget, és érzelmi biztonságot ad.

Hogyan lesz egy kutyából terápiás segítő?

A terápiás kutyák képzése nem csupán trükkök betanításáról szól. A legfontosabb, hogy a kutya nyugodt, barátságos, stabil idegrendszerű, emberközpontú legyen. Ez a személyiség már kölyökkorban megfigyelhető.

A speciális képzés több hónapig tart. A kutya és felvezetője, aki általában a gazdája, közösen vesznek részt az oktatáson. A sikeres vizsga után a kutya hivatalosan is terápiás segítővé válik.

terápiás kutya gyerekkórházban
Forrás: pinterest

Milyen fajtájú kutyák lehetnek jó terápiás kutyák?

Bár sokféle fajta alkalmas lehet, jellemzően az alábbi kutyák válnak be leginkább:

  • labrador labrador és golden retriever (barátságos, türelmes természetük miatt),
  • uszkár uszkár (intelligens, hipoallergén szőre miatt is kedvelt),
  • labradoodle labradoodle,
  • de annak sincsen akadálya, hogy más fajtájú valamint keverék kutyák legyenek terápiás állatok
  • amennyiben egy kutya szocializációja, temperamentuma, személyisége alapján megfelelnek az elvárásoknak, el lehet vele végezni a terápiás képzést.

Nem a fajta számít elsősorban, hanem a viselkedés és személyiség: fontos a nyitottság, a tolerancia, az alkalmazkodóképesség. 

terápiás husky
Forrás: pinterest

A kutyás terápia menete

A legtöbbször a kutya a gazdájával dolgozik: nem intézményi „eszközök”, hanem családtagként élnek. A közös munka során a kutyavezető – általában pedagógus, fejlesztő szakember, pszichológus vagy önkéntes – vezeti a foglalkozást, miközben a kutya aktívan részt vesz benne. 

Sajnos hígul a szakma és sokan azt gondolják, hogy ha elvégeznek egy coach képzést és cuki a kutyájuk, akkor már nyugodtan tarthatnak vele terápiát, ez azonban nem ilyen egyszerű. Óriási felelősséggel jár ugyanis egy ilyen foglalkozás megtartása. Kizárólag egyesületnél, alapítványnál, valamilyen hivatalosa szervezetnél nyilvántartott kutya-felvezető párosok tarthatnak ilyen foglalkozást, szigorú ellenőrzés mellett. 

A terápiás látogatások szigorúan szabályozott időtartamúak és rendszeres pihenőkkel zajlanak. A kutyák jóléte mindig elsődleges!

read and bark
Forrás: pinterest

Meddig dolgozik egy terápiás kutya?

Átlagosan egy terápiás kutya 6–8 évig dolgozik aktívan, de ez függ a kutya egészségi állapotától, terhelhetőségétől és életkorától. A munkájukat általában 8–10 éves korukig végzik, majd „nyugdíjba vonulnak”. Egyes kutatások szerint 1-2 évvel rövidebb ideig élnek, mint nem terápiás társaik az évekig fennálló stressz miatt, amivel ez a „munka” jár egy kutya számára.

idős terápiás kutya
Forrás: pinterest

Ezen állatok munkája csendes, mégis mély nyomot hagy az emberek életében. Egy odabújás, egy mancs a kézre, egy nyugodt pillantás – és máris megtörik a bezártság, a fájdalom, a félelem. Ők nem ítélkeznek, nem kérdeznek – csak jelen vannak. És néha, épp ez a legtöbb, amit adni lehet.

Ha valaha is részt vettél egy terápiás foglalkozáson, tudod, miről van szó. Ha még nem – reméljük, egyszer részed lesz benne!

És amennyiben érdekel mikor kezdték a kutyákat terápiás céllal alkalmazni, olvasd el erről szóló cikkünket is!

Irány Magyarország piacvezető kisállat eledel, és felszerelés webáruháza!

0 kommentek