Epilepszia kutyáknál
Ahogy embereknél, úgy az epilepszia kutyáknál is előforduló neurológiai betegség.
Epilepszia megnyilvánulásai kutyáknál
Számos formája létezik és a tévhitekkel ellentétben nem biztos, hogy a kutya látványos görcsrohamot kap a roham ideje alatt. Előfordul, hogy csak a nyelvét nyújtogatja vagy csak bámul maga elé. Az ilyen kis rohamokat pedig sokszor fel sem ismeri a gazdi.
A rohamok gyakorisága és súlyossága egyedenként eltérő lehet. Sőt adott kutyánál jelentkezhet egyszer kisroham, egyszer nagy roham. A gazdik néha észrevesznek epilepsziás rohamot kiváltó okot, pl erős zaj, front hatás, stb.
Öröklött epilepszia esetén a rohamok 1-5 éves kor között jelentkeznek. Szerzett epilepszia esetén bármilyen életkorban elkezdődhet.
Akciós termékek
Generalizált roham
Generalizált roham esetén mindkét agyfélteke egésze érintett, minden idegsejt egyszerre kerül izgalomba. Ez sokszor eszméletvesztéssel jár, az izmok kifeszülésével és görcsrohamokkal. Előfordulhat akaratlan ürítés, szájhabzás is. Ez a legrosszabb lehetőség. Enyhébb esetben az ilyen generalizált roham is megnyilvánulhat kis rohamokban, mint például az állat elbambul, tudatkiesése van, pár másodpercre abbahagyja, amit csinált és csak bambul, megtorpan, vagy ülve-állva marad és nem reagál semmire. De az is előfordul, hogy a tudata tiszta, de egész testében elkezd remegni.
Fokális roham
Fokális roham esetén csupán az agy bizonyos része az érintett. Egy meghatározott gócpontból indul ki a roham és csak az azon a részen lévő idegsejtek az érintettek. Ez általában enyhébb tünetekkel is jár. Mint mondtam a gazdi sokszor nem is sejti, hogy egy rohamnak volt szemtanúja. A roham megnyilvánulása sokféle lehet például: nyálzás, fejremegés, elbambulás, nyelvöltögetés, tárgyak nyalogatása, ülve maradás, állva maradás, nyeldeklés, láthatatlan legyek után kapkodás, félelem, agresszió, végtag rángás, körmozgás, vicsorgás, nyugtalan járkálás, és így tovább. Ilyenkor sokszor szólításra nem reagál a kutya. Ezek a rohamok rövid ideig van, hogy csak másodpercekig tartanak.
A rohamok jöhetnek előjel nélkül meglepve az állatot és a gazdát, de lehet előérzett is a rohamok előtt. Az előérzett jelentkezhet közvetlenül a roham előtt vagy egy-két órával előtte, de akár 2 nappal előtte is. Ilyenkor a gazda azt látja, hogy a kutya fél, bujkál, esetleg bepisil. A roham után lehetséges, hogy a kutya nem emlékszik arra mi történt és időnként a gazdit sem ismeri meg. Előfordulhat, hogy az állat menekülni próbál, mert nem érti mi történt, rosszul van és fél. Esetleg sír vagy céltalanul járkál.
Epilepsziás roham, epilepszia betegség nélkül
Fontos azonban tudni, hogy attól, hogy egy állatnak rohama van még nem biztos, hogy epilepsziás, ugyanis számtalan betegség, mérgezés, körülmény okozhat ilyen rohamot, amit aztán kezelve a rohamok megszűnnek. Ilyen betegségek lehetnek a cukorbetegség, májbetegség, vesebetegség. xilit-, csoki-, csigaméreg mérgezés, és így tovább. Tehát, ha kutyánk rohamozik nagyon fontos az alapos kivizsgálása és azonnali ellátása, kezelése.