- Magasság
-
28-30 cm
- Súly
-
5-6 kg
- Méret
- Kicsi
- Szín
- Fekete Vörös Fekete-cser
Brüsszeli griffon, Belga griffon és Petit Brabancon
A griffon fajták története
Griffon szerű kutyákat már a 15., 16. és 17.században is láthatunk festményeken. Bármi is az eredete, a 15. századra vagy még előbbre nyúlik vissza. Mind a három fajta egy kis termetű, drótszőrű kutyára vezethető vissza. Abból a kevés információból ami a korai egyedekről Európából elérhető , különösen Belgium brüsszeli területén éltek, ahol a bérkocsisok, mint patkányfogó és jelző kutyát tartották. Gazdáik fiákerén ültek és jól ismerték őket majomszerű és szemtelen arckifejezésükről. Általánosan elfogadott, hogy a fajta Belgiumban honos és az első brüsszeli griffont onnan importálták Angliába. Az 1880-as években készült el az első tenyésztési standard és 1883-ban az első tenyésztési osztályt minősítették a kiállításon. 1894-ben a belgák királynője, Marie Henriette – akit érdekeltek ezek a kis kutyák- elkezdte tenyészteni őket, javított minőségükön és elkezdte promótálni őket az európai nemesség körében.
Innentől kezdve mind a nemesség, mind a munkás osztály körében nagy népszerűségnek örvendtek ezek a kutyák. Európa számos országába eljutottak társasági kutya mivoltukban. 1897-ben létrejött a Griffon Bruxellois club Angliában. 1899-ben az AKC kiadja az első törzskönyvet a fajtának. 1900-ra amerikában is divatba jöttek ezek a kis kutyák és 1908-ban nyert először kiállítást. Mint sok más kutyafajtát, ezeket a kutyákat is érintette a háború. Nem sokan tudták etetni még egy kutyát is így számuk megcsappant. A II: Világháború végére Belgiumban majdnem teljesen kihalt a fajta. De Angliában lelkes fajta mentőknek sikerült megmenteni a kihalástól. A fajta mai típusának kialakulásában közrejátszott a King Charles spániel, a Mopsz, az Affenpincher de benne van a Yorkshire terrier is. Amerikában az “As Good as It Gets” ("Lesz ez még így se") című Jack Nicholson film növelte a fajta népszerűségét, de ennek ellenére se ott, se Európában a mai napig nem tekinthető divat kutyának.
Külleme
Drótszőrű vagy sima szőrű változatban tenyésztik. A vörös a brüsszeli, a fekete vagy fekete-cser a belga alfaja a fajtának. E fajtáknak durva szőre van, aljszőrzettel. Harmadik változata a petit brabancon, melynek rövid szőre van és mindhárom színváltozatban megjelenik. Tenyészteni a 3 fajtát csak együtt lehet. Marmagasságuk 28-30 cm, súlyuk átlagban 5-6 kg körül mozog. Felépítésük kvadratikus, erős csontozattal, de ennek ellenére elegáns, könnyed mozgással. Jellegzetessége a fejszőrzet vagy szakáll, ami a fültöveknél kezdődik és hosszabb, mint a testen található többi szőr.
Jelleme
Kis termetű kísérő kutya, intelligens, kiegyensúlyozott, érdeklődő, éber, büszke, gazdájához ragaszkodó. Nem félénk, minden után érdeklődik amit a gazdája csinál, könnyen tanítható, barátságos és szófogadó. A fajtától mesze áll az agresszivitás, jól összeszoktatható más háziállattal is. Idegenek érkezését és szokatlan hangokat ugatással jelez, de nem ugat feleslegesen.
Akciós termékek
Nevelése, igényei
Nagyon erősen kötődik a gazdájához és családjához, nehezen tűri az egyedüllétet, ezért olyan helyre, ahol egész nap egyedül lenne, nem ajánljuk. Kiváló az alkalmazkodó képességük, emiatt gazdájuk szinte bárhová magával tudja vinni. Lakásban tarthatók, de szeretnek sok időt tölteni a kertben is, azonban állandóan nem lehet kint tartani őket. A szélsőséges időjárást nem jól tűrik. Sportos, szeret kirándulni és labdázni, de nagyobb távolság megtétele vagy sok futtatás nem ajánlott.
Ápolása, kozmetika
A két szálkás szőrű fajtát 2-3 havonta trimmelni kell, míg a rövid szőrű változat nem igényel kozmetikát. Előbbi változatnál különösen ügyelni kell a szem körüli hosszabb és folyamatosan nővő szőrre. A meleget rövid orruk miatt nehezen viselik, nyáron csak hűvösebb időszakban ajánlott a mozgatásuk a hőguta elkerülése érdekében.
Fajtabetegségek
Szerencsére mivel nem népszerű, nem lett divatfajta és megtartotta egészséges, betegségektől mentes mivoltát. Rövid orra miatt a meleget nehezen viseli és gyakran horkolhat. Mint minden kis termetű kutyánál, náluk is a térdkalácsot ( patella probléma miatt) kímélni kell, a gyakori lépcsőzés, kanapéról leugrálás kerülendő. Felnőtt korban, az emésztési problémák elkerülése miatt, a napi kétszeri étkeztetés javasolt , jó minőségű, szuper prémium táppal.
Kölyök vásárlásakor mire figyeljünk
Mivel nem lett divat kutya így a szaporítok nem jelentenek akkora veszélyt rájuk, mint sok más fajtára. Kölyök vásárlásakor érdemes ki kérni a tenyésztő véleményét melyik kis kutya személyisége illik a miénkhez illetve az életmódunkhoz. Legyünk teljesen őszinték magunkkal és a tenyésztővel életvitelünkkel kapcsolatban így tud csak segíteni a megfelelő kutyus kiválasztásában. Kérdezzük meg bátran a tenyésztőt, hogy mivel etessük, hogyan mozgassuk a kis kutyát.
Tenyészet
Tenyészetünk a Griffonfalvi kennel. Több mint 10 éve egy véletlen hozott össze a fajtával és utána került hozzánk első szukánk egy cseh tenyésztőtől. Kira kiemelkedő intelligenciája és kimagasló kiállítási eredményei indítottak el a fajtával való komolyabb foglalkozás útján. Híres, külföldi tenyésztőktől igyekeztem mindent megtudni a fajtáról, hogy ezt a különleges és remek kiskutyát Magyarországon is megismerjék és megszeressék.
Gyakran ismételt kérdések
Brüsszeli griffon.
Igen, ezek a kis kutyák gyorsan és szívesen tanulnak. Pozitív megerősítéssel ajánlott őket kiképezni.
Egyáltalán nem igaz, ha indokolt akkor jeleznek, de nem ugatnak feleslegesen.