- Magasság
-
<66 cm
- Súly
-
50 kg
- Méret
- Nagy
- Szőrtípus
- Hosszú szőrű
Moszkvai őrkutya
Moscow Watchdog
Moszkvai őrkutya története
A Moszkvai őrkutyát a szovjet hadsereg tenyésztette ki az 1940-es években, mivel szükségük volt egy intelligens, különösen jó őrző-védő fajtára, ami nem mellesleg a zord időjárást is megfelelőképpen viseli. Így kezdtek bele a Moszkva melletti Vesnyákiban a fajta kialakításába. A tudatos tenyésztői munka eredményeként jött létre a fajta. A hosszúszőrű Szent Bernáthegyi kutya, a kaukázusi juhászkutya és az orosz foltos kopó keresztezéséből. Érdekességképpen jegyezném meg itt, hogy az első moszkvai őrkutya 1985-ben érkezett hazánkba, őt Koós János táncdalénekes kapta orosz barátjától. A fajta hazai tenyésztését Füzessy János kezdte meg.
Külleme
Első ránézésre tiszteletet parancsoló, erőt sugárzó. Főleg kölyökkorban gyakran tévesztik össze a bernáthegyivel. Nem szeretném a kedves olvasót a fajta standard száraz adataival fárasztani, a lényeg: erős csontozatú, kissé robusztusnak tűnő, jól izmolt testű, fehér-vörös-fekete (tricolor) kutyát képzeljünk magunk elé. Nagy, zászlós farok, széles hát, erős nyak, és egy komoly, széles fej jellemzi. A szemeiben az idegen bizalmatlanságot, a gazdi pedig mindent felülíró szeretetet lát.
Jelleme
Legfőbb jellemzői a bátorság, a megvesztegethetetlenség. Nem fél (még a mennydörgést is megugatja), idegenekkel szemben tartózkodó, bizalmatlan. Akit fiatal korában, olyan 1,5 – 2 éves koráig megismert, azzal életfogytig tartó marad az ismeretség, utána már nagyon nehéz a bizalmába férkőzni. Mi úgy szoktuk mondani, hogy körülbelül 2 éves koráig van „haver felvétel”. A család az első számára, a gyerekeket nagyon szereti, játékos, bohókás családi kutya, aki ha kell, az élete árán is megvédi a rábízott területet és személyt. Agresszióra hajlamos, ha nem megfelelő módon nevelik, de erre később még kitérek.
Nevelése, igényei
A nevelés és a korai szocializáció igen fontos, sarkalatos lépés egy „gyerek moszi” életében, hogy később egy olyan harmónia alakulhasson ki a gazdi és a kutya között, ami az embert függővé teszi a fajta iránt. A nevelést – mi tenyésztők – már néhány hetes korban megkezdjük. A kölykök megszokják az érintést, simogatást, a ház körüli zajokat, a kutyákkal való kommunikációt, az autózást, de még a porszívó és a fűnyíró hangját is. Elkezdjük felállítani a szabályokat, meg kell tanulniuk, hogy nem mindig van az, amit ők szeretnének. Ezt a folyamatot igen következetesen kell a gazdiknak otthon folytatni. A szocializáció rendkívül fontos, a kölyköket lehetőség szerint vinni kell idegen kutyák társaságába (kutyaovi), meg kell tanulniuk pórázon közlekedni és a legfontosabb, hogy a gazda szava szent. Azt szoktam mondani, hogy most még cuki kis plüss maci, de lesz ebből a kutyából majd egy 80 kg-os óriás és ha szóval nem tudja megállítani, erőből sem fog menni. Ajánlott a kutyaiskola látogatása, egy alap engedelmességi tanfolyam elvégzése. Mozgás igénnyel kapcsolatban annyit, hogy kölyök korban érdemes nagyon odafigyelni a mozgásra, extrém, nagy túrák nem javasoltak, később, felnőtt korban viszont igen szívesen kirándulnak.
Ápolása, kozmetika
Két rétegű szőrzete van, az alsó réteg vastag pihe-puha, a felső erősebb, sprődebb fedőszőrzet. Ez a bunda biztosítja a kutyák hőháztartását, télen melegít, nyáron meggátolja a túlmelegedést; éppen ezért a bundájuk nyírása tilos. Sok kozmetikai beavatkozást nem igényel az ápolásuk, hiszen öntisztuló szőrzetük van, így elegendő, ha hetente ki van kefélve a bunda.
Fajtabetegségek
A fajta alapvetően nagyon egészséges, de mint minden nagytestű fajta, így ez a fajta is terhelt a mozgásszervi betegségek lehetőségével mint a diszplázia, a diszplázia az egyik leggyakoribb fajtabetegség számos fajta terhelt lehet vele pl. a cane corso, rottweiler. Ez megfelelő takarmányozással, mozgatással és táplálék kiegészítő készítményekkel megelőzhetőek, illetve amennyiben már kialakult, úgy sajnos orvosi, műtéti beavatkozásra van szükség. Ez függ a betegség mértékétől.
Mire figyeljünk kölyök vásárlásakor?
Vásárlásnál nagyon fontos a számunkra legszimpatikusabb tenyésztő megtalálása. Szaporítótól, törzskönyv nélkül semmiképpen ne vásároljunk kölyökkutyát, mert az akár egy időzített bombává is válhat! Fel kell keresni a tenyésztőket, beszélgetni, sokat kérdezni, lehetőség szerint meg kell nézni a tenyészetet, a kutyákat, a tartási körülményeket. Csak abból a tenyészetből szabad kutyust választani, ahol a tenyésztővel is megtaláljuk a közös hangot, hogy a későbbiekben is kérhessünk támogatást. Örökbefogadás esetén az örökbe adóval sokat kell a kiválasztott kutyáról beszélgetni, meg kell látogatnia kutyát, hogy személyesen is bebizonyosodhasson, hogy ő lesz a megfelelő választás. Egy örökbefogadott kutyánál soha nem tudhatjuk, hogy mit hoz a „kis batyujában”, ezért inkább gyakorlott, a fajtát jól ismerő gazdának ajánljuk.
Tenyészet
Szilaj Emőke vagyok, az EMŐK, azaz az Egresvölgyi Moszkvai Őrkutya Kennel tulajdonosa. 1978 óta foglalkozom kutyákkal, a fajtával 2015 óta. Már 40 éve foglalkozom kutyákkal, az első kutyusom egy igazi, hamisítatlan falukoktél volt, innen datálódik a kutyák iránti elkötelezettségem. Csöpike után skót juhász (collie) kutyáim voltak, az 1978-as születésű Sándorfalvi Vilmos collieval vágtam bele a kutyás sportba. A colliekat németjuhász követte, majd 1996-ban megvásároltam az első berni pásztor kutyámat, Szikláshegyi Athos-t, de már akkor "kiszúrtam" magamnak a moszkvait. Elvarázsolt az a megfoghatatlan szépsége és intelligenciája, ami a lényéből sugárzik. Teltek-múltak az évek, Athos után jött Zergeháti Dorka és Maglód-Falvi Ulka (alias Tompika) a berni pásztor hölgyek. Őket követte Rocco a yorkshire terrier és Benji egy újabb, immáron a negyedik berni, de még mindig ott motoszkált a szívemben a moszi. 2015-ben végül valóra vált a régi álom és egy csodaszép, okos, tüneményes moszi boldog gazdája lettem. Már akkor tudtam, hogy tenyészteni akarok és tudatosan készültünk erre a feladatra. Időközben a fajta iránti szeretetből belevágtam a moszik, illetve a fajta jellegű kutyák mentésébe is és jó néhány kutyusnak sikerült új életet adni, hogy ők is szeretetben, boldogságban, családban élhessenek tovább. A tenyésztésen túl ezt is feladatomnak érzem, hiszen ha szükség esetén nem segítek a fajtatársaknak, akkor hogyan is lehetnék hiteles képviselője ennek a csodálatos fajtának.
Gyakran ismételt kérdések
Igen! A családtag gyerekeket nagyon szereti és az élete árán is megvédi.
Hajlamosak az agresszióra ezért nagyon fontos a korai és hozzáértő tanításuk.
Igen. ez a fajta kimondottan egészséges.